1 2 3

Jste zde

O mně

0 Komentáře


Jaroslava PechováJaroslava Pechová (rozená Ransdorfová) 
spisovatelka, básnířka, publicistka se narodila 25. 6. 1950 v Petrovicích u Rakovníka. Od roku 1958 bydlela v Rakovníku. V roce 1980 se přestěhovala do Olomouce. Od roku 1986 žije v Praze. Pracovala řadu let jako volná novinářka. Spolupracovala také s Čs. rozhlasem a s Union internationale de la Marionnette. Získala novinářské ceny za publicistickou činnost, ocenění za původní rozhlasovou dramatickou tvorbu a ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku 1996. Na Polabském knižním veletrhu byla dvakrát oceněna za literaturu pro děti a cenu zde získala i jedna kuchařka z autorčiny dvanáctidílné řady Hrníčkových kuchařek První kroky v kuchyni aneb Slabikář vaření. V soutěži o cenu Miloslava Švandrlíka za nejlépe napsanou humoristickou knihu v roce 2014 byla ohodnocena i její kniha Nezbedné toulky. Řada rozhlasových pohádek pro mateřské školy, nedělních pohádek a vyprávění pro nejmenší na dobrou noc, je zařazena ve Zlatém fondu Čs. rozhlasu.

Pohádkové knížky pojímá Jaroslava Pechová jako jednotné soubory, jež se upínají k jedné postavě, nebo ke skupině postav - pochopitelně jde o postavičky báchorečné. V knížkách ožívají skřítci, víly, vodníci, obři, hejkalové, plavajzníci, polednice, louženice a další postavičky z pohádkového světa. Pohádkové knihy plné osobité poetiky, spravedlnosti, humoru a upřímnosti jsou vždy bohatě ilustrovány předními ilustrátory, např. Zdenou Krejčovou, Editou Plickovou, Evou Sýkorovou. Pro děti a mládež napsala pohádkové knihy Strašuláci, Pohádky na draka, Pohádky z mechového lesa, Pohádky ze stříbrné tůně, České pohádky, Jak uteče drak, Čáry máry Bublifuk a leporela Hurá, jdeme do světa, Ukaž mi ovečku a Kapr přes palubu. Její básničky pro nejmenší doplnily také mnohé omalovánky “pro praváky” i “pro leváky” vydávané v nakladatelství Laguna.

Na zvukových nosičích vyšly pohádky  Když uteče drak, O Perejdovi, O Růžence z pískového hradu, O Luničce z lípy, O Čtvrtjadýrku, Dudásek, Zajíc Košfálek a Pohádky z mechového lesa. Dětem je předčítají přední herci, např. Karel Hoger, Vlastimil Brodský, Eduard Cupák, Miroslav Moravec, Dana Medřická, Daniela Kolářová, Viktor Preiss, Naďa Konvalinková.

Jaroslava Pechová ovšem není pouze autorka pohádek. Její zájmová a tvůrčí paleta je podstatně širší. Píše poezii, převážně intimní, rellexivní lyriku.  Napsala básnické sbírky Láskám všem, Modré z nebe, Rajská zahrada, Na konci nekonečna, Střípky zázraků a Ostrov naděje. Knížečky vázané v barevném francouzském sametu se stříbrnou či zlatou ražbou na obálce umocnila svými ilustracemi akademická malířka Inka Delevová. Básnickou sbírku Toulky v nalezeném čase autorka věnovala milované řece Berounce, která se mnohokrát klikatila jejím dětstvím.  Knížku doplnil svými fotografiemi Milan Richtermoc. Sbírku Praha láskyplná a Olomouc magická je již doplněna pouze autorčinými snímky, neboť se po delším čase opět vrátila k fotografování.

U příležitosti 70. výročí narození spisovatele Oty Pavla vydala úspěšnou knihu Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla, která doposud vyšla již v šesti vydáních. Spisovatelka v ní s neobyčejným taktem, citem a pronikavou vnímavostí dovedla oživit atmosféru kolem tohoto prozaika a kolem lidí, s nimiž se na své krátké životní cestě potkal. Publikaci doprovodil fotografiemi Milan Richtermoc a v šestém vydání i Jaroslava Pechová.

Poslední tři knihy ilustrované kreslířem a karikaturistou Karlem Klosem pojmenovala autorka příznačně …ÚSMĚV PROSÍM…, NEZBEDNÉ TOULKY a OLOMOUCKÉ ŠPRÝMOVÁNÍ, neboť čtenáře zaručeně rozveselí humornými příběhy ze života. Kniha Olomoucké šprýmování byla přeložena do němčiny, kniha Čáry máry Bublifuk a Hrníčková kuchařka Vaříme a pečeme bez vážení do slovenštiny, povídka Neposlušný Baskervill do srbštiny, povídka Romance v Koruně do angličtiny. Olomoucké šprýmování natočil do pořadu Počteníčko Český rozhlas Olomouc. Český rozhlas Dvojka odvysílal jako četbu na pokračování Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla.

Jaroslava Pechová je také autorkou dvanácti Hrníčkových kuchařek: Vaříme a pečeme bez vážení, Vaříme a pečeme bez vážení II, Pečeme bez vážení, Ovocné moučníky bez vážení, Pečeme na Vánoce bez vážení,  Maso, které šetří kapsu, Hubneme nad plným talířem, Vaříme a pečeme v horkovzdušné troubě, Nejrychlejší moučníky, Pro chataře a chalupáře, Půlhodinka pouhá, První kroky v kuchyni.

Ve své tvorbě se stále navrací do kraje dětství - na Rakovnicko a Křivoklátsko, a také na Olomoucko, kde několik let žila.

Členství v institucích: člen Obce spisovatelů ČR, člen Severočeského klubu spisovatelů, člen Klubu pražských spisovatelů a Syndikátu novinářů ČR.

Slovníková a odborná díla, v nichž jsou autorčiny údaje: Kdo je kdo Česká republika,Who is…? (v České republice), Kdo je kdo, osobnosti české současnosti, Kdo je kdo v Obci spisovatelů ČR.

Více se o autorce dovíte:

Na http://www.databazeknih.cz/citaty/jaroslava-pechova-3835

Zde najdete všechny články autora  
http://czechfolks.com/plus/category/autori/jaroslava-pechova